Our Sponsors
Results Annaharvey Farm 19.02.2017

Annaharvey Farm, Sunday 19th February 2017

Class 1 - Riding Club AIRC 1 (2007)
Judge - Jane Whitaker
Rider Horse Score Coll % Place
Margaret Bolton Annaharvey Heather 113.50 66.76 1
Class 3 - Introductory BD A (2008)
Judge - Jane Whitaker
Rider Horse Score Coll % Place
Niamh Mahon Annaharvey Batara 150 65.22 1
Aoife Corcoran Wilfred 145.5 63.26 2
Shauna Hughes Tierhogar Seve 144 62.61 3
Patricia Wroblewska Sportsfield Benson 142.5 61.96 4
Saibh Scandura Laureldean Forest w/d
Class 4 - Preliminary BD 7 (2002)
Judge - Jane Whitaker
Rider Horse Score Coll % Place
Nessa Toher Shannon Cappa Cassanova 143 71.50 1
Marguerite McSweeney Fursten 138 69.00 2
Edgars Patmalnieks Moorabinda Riverhope 135 67.50 3
Edgars Patmalnieks Danno 133.5 66.75 4
Aoife Murphy RLE Forever Young 130 65.00 5
Avril O’ Shaughnessy Whatta Knight 128 64.00 6
Marita Shannon Nautica 127 63.50
Hannah Keane Goldie’s Gina 126.5 63.25
Ailbhe Lee Ballydownan Jack 125.5 62.75
Lesley Anne Fox Rambler’s Legend 124.5 62.25
Margaret Bolton Annaharvey Heather 124 62.00
Laura Kirwan Chesapeake Venture Capital 123.5 61.75
Joan O’ Brien Annaharvey Clover 123.5 61.75
Aisling Deverell Annaharvey Firefly 122.5 61.25
Maureen Dillon-Bowers Ozzie 121.5 60.75
Class 5 - Preliminary DI P5 (2012)
Judge - Jane Whitaker
Rider Horse Score Coll % Place
Donna Murray Kiko Temple 201.5 69.48 1
Donna Murray Lady Temple 194.5 67.07 2
Susanne O’ Rourke Combat Rock 185.5 63.97 3
Aoife Murphy RLE Forever Young 182 62.76 4
Caitriona Curran Dancing Espri 179.5 61.90 5
Lesley Anne Fox Rambler’s Legend 176.5 60.86 6
Sinead Cooney Ballinasloe Lisbarreen Festy 170.5 58.79
Stephane Weston Furzvale Zuri w/d
Class 6 - Preliminary DI P15 (2012)
Judge - Jacki Doherty
Rider Horse Score Coll % Place
Aisling Deverell Annaharvey Firefly 192.5 68.75 1
Aisling Lockhart Annaharvey Royal Touch 181 64.64 2
Nessa Toher Shannon Cappa Cassanova 179 63.93 3
Sinead Cooney Ballinasloe Lisbarreen Festy 164.5 58.75 4
Finn Curran Ardigoole Smoke 156.5 55.89 5
Kate Noone SM Blue Star ret
Stephane Weston Furzvale Zuri w/d
Class 7 - Novice DI N23 (2012)
Judge - Jacki Doherty
Rider Horse Score Coll % Place
Jo Corkery Delphine Diamond 222 71.61 1
John Wiseman Little Brud 204 65.81 2
Orla Carroll Bridgehousestud Riverking 199 64.19 3
Caitriona Curran Dancing Espri 196.5 63.39 4
Aleksandra Kowalska Chapel Island 196.5 63.39 4
Michelle Peppard Tinkas Rook 187.5 60.48 6
Joe Carroll Cleopatra Courcel 181.5 58.55
Caoimhe Curran Wynnmere Teaparty 163.5 52.74
Class 8 - Novice DI N26 (2012)
Judge - Jacki Doherty
Rider Horse Score Coll % Place
Jo Corkery Delphine Diamond 195 67.24 1
Caroline Tobin Columcille Hill 191 65.86 2
Caoimhe Curran Erne Valley Sucellos 181 62.41 3
Orla Carroll Bridgehousestud Riverking 177 61.03 4
Jo Corkery Bertie Wooster 171 58.97 5
Class 9 - Elementary DI E46 (2013)
Judge - Jacki Doherty
Rider Horse Score Coll % Place
Thomasina O’ Reilly Rosscon Camille 182 70.00 1
Sam Deverell Annaharvey Springbok 171.5 65.96 2
Caroline Tobin Columcille Hill 170 65.38 3
Connie Noone Kilcorban Diamond Flash 166.5 64.04 4
Caoimhe Curran Erne Valley Sucellos 164.5 63.27 5
Class 10 - Elementary DI E50 (2013)
Judge - Jacki Doherty
Rider Horse Score Coll % Place
Sam Deverell Annaharvey Springbok 196.5 67.76 1
Connie Noone Kilcorban Diamond Flash 196 67.59 2
Elaine Murphy Nino Manoso 174.5 60.17 3
Finn Curran Southeast Starlight 165.5 57.07 4
Class 11 - Medium DI M62 (2015)
Judge - Jacki Doherty
Rider Horse Score Coll % Place
Elaine Murphy Nino Manoso 203.5 65.65 1
Caitriona Curran Charlie of Blakehill 203 65.48 2
Liz White Finlandia 194.5 62.74 3
Class 12 - Medium DI M72 (2015)
Judge - Jacki Doherty
Rider Horse Score Coll % Place
Liz White Finlandia 223.5 67.73 1
Caitriona Curran Charlie of Blakehill 203 61.52 2
Class 13 - Advanced Medium BD 90 (2012)
Judge - Jacki Doherty
Rider Horse Score Coll % Place
Class 14 - Advanced Medium BD 93 (2004)
Judge -
Rider Horse Score Coll % Place
Class 15 - Mini Trailblazers Introductory BD A (2008)
Judge - Jane Whitaker
Rider Horse Score Coll % Place
Maeve Deverell Annaharvey Copper 152 66.09 1
Class 16 - Junior Trailblazers Preliminary BD 7 (2002)
Judge - Jane Whitaker
Rider Horse Score Coll % Place
Elizabeth Downey Phidelma’s Cloud 137 68.50 1
Grace Graham Phidelma’s Cloud 132.5 66.25 2
Hannah Keane Goldie’s Gina 130 65.00 3
Kate Noone SM Blue Star 119 59.50 4
Saibh Scandura Laureldean Forest w/d
Class 18 - Junior Trailblazers Novice DI N23 (2012)
Judge - Jane Whitaker
Rider Horse Score Coll % Place
Cillian Curran Southeast Starlight 206.5 66.61 1