Our Sponsors
Results Duffy’s EC 01.07.2018

Duffy’s EC, Sunday 1st July 2018

Class 1 - Preliminary DI P8 (2012)
Judge - Michael Moore
Rider Horse Score Coll % Place
Lorraine Belmaine Avalon Realta 171.5 `59 65.96 1
Sophie Browne Wish Upon A Star 171.5 60 65.96 2
Claire Sammon Wallaby 170 59 65.38 3
Jane Moggan The Fox 169 58.5 65.00 4
Sinead Donnellan INDY VHS 166.5 59.5 64.04 5
Andrea Daiber Jumpingdale Gary 166.5 57 64.04 6
Kelly Phillips Bracken All Star 161.5 57.5 62.12
Katie Sammon Avalon Renkum 161.5 56 62.12
Petra Hewer Luidam Gold 160.5 57.5 61.73
Lucy Roberts Kilkeeran Picasso 158.5 57 60.96
Anna Banks Coral Buddy 155 55.5 59.62
Lucy Jackson Branchfield Dandy w/d
Roslyn McConnell 3 Colours Gold w/d
Class 2 - Preliminary BD 17A (2017)
Judge - Ann Glynn
Rider Horse Score Coll % Place
Sinead Donnellan INDY VHS 205 73 70.69 1
Claire Sammon Wallaby 200 70 68.97 2
Kelly Phillips Bracken All Star 182 67 62.76 3
Jane Moggan The Fox 177 64 61.03 4
Lucy Jackson Branchfield Dandy w/d
Class 3 - Novice DI N24 (2012)
Judge - Michael Moore
Rider Horse Score Coll % Place
Katie Sammon Avalon Renkum 188.5 57.5 62.83 1
Lorraine Belmaine Avalon Realta 188 57 62.67 2
Petra Hewer Luidam Gold 187 58 62.33 3
Clare Lenehan Van Oskar 184 59 61.33 4
Lucy Roberts Kilkeeran Picasso 164.5 54.5 54.83 5
Anna Banks Coral Buddy h/c
Miriam Mangan Carrowkelly Courcel w/d
Class 4 - Elementary DI E56 (2013)
Judge - Ann Glynn
Rider Horse Score Coll % Place
Ria Tansey Laoch an Tanaiste w/d
Class 5 - Medium DI M67 (2015)
Judge - Michael Moore
Rider Horse Score Coll % Place
Sadhbh O’ Toole Schermeers Hof Arendsoog 222 61 67.27 1
Ria Tansey Laoch an Tanaiste 219.5 61 66.52 2
Liz White Finlandia w/d
Class 6 - Riding Club AIRC 2 (2007)
Judge - Ann Glynn
Rider Horse Score Coll % Place
Jackie Warren Cailin 130 28 68.42 1
Rachel Lee Sir Ivor 126 27.5 66.32 2
Class 7 - Riding Club Preliminary AIRC AIRC 14 (2018)
Judge - Ann Glynn
Rider Horse Score Coll % Place
Alayne Wells Marina Star 158 56 68.70 1
Rachel Lee Sir Ivor 147.5 52 64.13 2
Lucy Jackson Branchfield Dandy w/d
Class 8 - Riding Club AIRC 15 (2008)
Judge - Ann Glynn
Rider Horse Score Coll % Place
Melanie King Drumin Gregory 144.5 54 68.81 1
Roslyn McConnell 3 Colours Gold 140 54 66.67 2
Class 9 - Riding Club Novice AIRC AIRC 35 (2018)
Judge - Ann Glynn
Rider Horse Score Coll % Place
Miriam Mangan Carrowkelly Courcel w/d
Class 10 - Preliminary BD Freestyle (2016)
Judge - Michael Moore
Rider Horse Score Coll % Place
Alayne Wells Marina Star 118.5 61 65.83 1
Kirstie Haverty Highburren Downton Abbey 113.5 58 63.06 2
Class 11 - Novice BD Freestyle (2016)
Judge - Michael Moore
Rider Horse Score Coll % Place
Clare Lenehan Van Oskar 121 62 67.22 1
Class 13 - Medium BD Freestyle (2016)
Judge - Michael Moore
Rider Horse Score Coll % Place
Sadhbh O’ Toole Schermeers Hof Arendsoog 210 70.00 1
Liz White Finlandia w/d
Class 14 - Pony Club Novice Eventing IPC (2013)
Judge - Ann Glynn
Rider Horse Score Coll % Place
Caitriona O’Neill MELLY h/c
Class 15 - Pony Club Pre-Novice IPC (2013)
Judge - Ann Glynn
Rider Horse Score Coll % Place
Aideen Summerville Little joe h/c
Class 16 - Preliminary BD 7 (2002/2016)
Judge - Ann Glynn
Rider Horse Score Coll % Place
Jackie Warren Cailin 150 67 68.18 1
Holly gallagher Nova n/s
Lauren gallagher Nova n/s
Saoirse Spellman Luke Silver Star n/s
Class 18 - Preliminary DI P4 (2016)
Judge - Ann Glynn
Rider Horse Score Coll % Place
Melanie King Drumin Gregory 165.5 53 66.20 1
Claire King Lurgan H 161.5 52 64.60 2
Maeve Clancy Sunshine Grey 159 52 63.60 3
Kirstie Haverty Highburren Downton Abbey 146.5 48 58.60 4
Class 19 - Prix St George FEI (2009/2018)
Judge - Michael Moore
Rider Horse Score Coll % Place
Alana Cazabon Zazou 235 14 69.12 h/c
Alana Cazabon Aramis 227 14 66.76 h/c