Our Sponsors
Results Ballinasloe Showgrounds 08.03.2020

Ballinasloe Showgrounds, Sunday 8th March 2020

Class 2 - Junior Trailblazers Preliminary DI P5 (2012)
Judge - Terrie Cairns
Rider Horse Score Coll % Place
Lara Field Creganna Dancer 198 62.5 68.28 1
Doireann Clancy Coshla Sparrow 179 58 61.72 2
Lara Field Creganna Lorenzo 176.5 55.5 60.86 3
Caoimhe Hogan Woodseeker 155 49 53.45 4
Roisin Lenehan Clonlaras Mademoiselle n/s
Rebecca McGrath Tickerlevan Sun Rise w/d
Class 3 - Junior Trailblazers Novice DI N23 (2012)
Judge - Terrie Cairns
Rider Horse Score Coll % Place
Lara Field Creganna Dancer 193 55.5 62.26 1
Class 4 - Senior Trailblazers Preliminary DI P5 (2012)
Judge - Terrie Cairns
Rider Horse Score Coll % Place
Kitty Concannon Mullamara Lennie Guy 181.5 57.5 62.59 1
Class 5 - Senior Trailblazers Novice DI N23 (2012)
Judge - Terrie Cairns
Rider Horse Score Coll % Place
Caoimhe Conroy Milchem Watermill 210.5 62 67.90 1
Caoimhe Conroy Milchem Lariat 204 58.5 65.81 2
Class 6 - Sportsman Preliminary DI P5 (2012)
Judge - Terrie Cairns
Rider Horse Score Coll % Place
Marjorie Hardiman Creganna Kerfuffle 204.5 63.5 70.52 1
Katie Jones High Meadows Billy 185 57 63.79 2
Grainne Regan Western May 185 55.5 63.79 3
Class 7 - Sportsman Novice DI N23 (2012)
Judge - Terrie Cairns
Rider Horse Score Coll % Place
Peter Higgins CBD Cleo 195.5 56.5 63.06 1
Marjorie Hardiman Creganna Kerfuffle 188.5 55 60.81 2
Peter Higgins CBD Tasman Able 180 52 58.06 3
Class 8 - Junior Trailblazers Preliminary DI P4 (2016)
Judge - Dermot Cannon
Rider Horse Score Coll % Place
Aoife Nee Southeast Starlight 176 60 70.40 1
Doireann Clancy Coshla Sparrow 159.5 52 63.80 2
Kitty Concannon Mullamara Lennie Guy 157.5 51 63.00 3
Rebecca McGrath Tickerlevan Sun Rise w/d
Class 9 - Preliminary BD 17A (2017)
Judge - Dermot Cannon
Rider Horse Score Coll % Place
Registered Category 3
Sinead McGrath Ballyj Elsa 193 68 66.55 1
Simone Hession Knockmullen Varo 187.5 66 64.66 2
Registered Junior
Katie Behan Missy Mo 182 62 62.76 1
Class 10 - Preliminary DI P18 (2012)
Judge - Terrie Cairns
Rider Horse Score Coll % Place
Registered Category 1
Ciara Hanley Captain Caruso 166.5 62.5 69.38 1
Registered Category 3
Simone Hession Knockmullen Varo 154.5 58 64.38 1
Unregistered
Gabriel Freeney Rathmorrissey Dixie Chick 158.5 59.5 66.04 1
Lorraine Balaine Avalon Inis sle 154 58.5 64.17 2
Gabriel Freeney Rathmorrissey Helium 146.5 54.5 61.04 3
Registered Junior
Katie Behan Missy Mo 154 58 64.17 1
Class 11 - Novice DI N24 (2012)
Judge - Dermot Cannon
Rider Horse Score Coll % Place
Registered Category 1
Ciara Hanley Captain Caruso 192.5 59 64.17 1
Registered Category 2
Christa Dillon Blackhill Kilcoltrim 212.5 63 70.83 1
Registered Category 3
Elaine Murphy QT An Tanaiste 198.5 61.5 66.17 1
Siobhan Cazabon CB Let It Be 195.5 60 65.17 2
Simone Hession AGS Forever 192 58 64.00 3
Sinead McGrath Ballyj Elsa 191.5 58 63.83 4
Unregistered
Lorraine Balaine Avalon In Paris 200.5 61 66.83 1
Class 12 - Novice BD 37A (2017)
Judge - Terrie Cairns
Rider Horse Score Coll % Place
Siobhan Cazabon CB Let It Be 186 55 68.89 1
Elaine Murphy QT An Tanaiste 181 53 67.04 2
Christa Dillon Blackhill Kilcoltrim 177.5 53 65.74 3
Simone Hession AGS Forever 167.5 51 62.04 4
Class 13 - Elementary DI E55 (2013)
Judge - Dermot Cannon
Rider Horse Score Coll % Place
Caroline Tobin Columcille Hill 182 58 65.00 1
Aisling Hughes Full Set Fred 172.5 56.5 61.61 2
Class 14 - Elementary BD 43 (2006)
Judge - Terrie Cairns
Rider Horse Score Coll % Place
Caroline Tobin Columcille Hill 189.5 53 65.34 1
Mary Mitchell Western Easter 184 53 63.45 2
Aisling Hughes Full Set Fred 167.5 47 57.76 3
Patricia Frost Ballj Spirit 167 46 57.59 4
Class 15 - Medium BD 61 (2002)
Judge - Dermot Cannon
Rider Horse Score Coll % Place
Registered Category 2
Lorraine Kennedy Major Furisto 191.5 54 66.03 1
Registered Category 3
Caitriona Curran Dancing Espri 195 54 67.24 1
Sarah Slattery San Marino MR 188.5 53 65.00 2
Unregistered
Elaine Murphy Nino Manoso 184 51 63.45 1
Registered Junior
Leah Treacy Killeenduff Jack 177 50 61.03 1
Class 16 - Medium BD 69 (2005)
Judge - Dermot Cannon
Rider Horse Score Coll % Place
Registered Category 3
Sarah Slattery San Marino MR 214 51 64.85 1
Unregistered
Elaine Murphy Nino Manoso 209.5 51 63.48 1
Registered Junior
Leah Treacy Killeenduff Jack 200 50 60.61 1
Class 17 - Advanced Medium BD 92/ FEI Junior Team (2018)
Judge - Dermot Cannon
Rider Horse Score Coll % Place
Liz White Finlandia 222.5 38 67.42 1
Class 18 - Advanced Medium BD 91 (2016)
Judge - Dermot Cannon
Rider Horse Score Coll % Place
Sinead McGrath Killard Precision 246.5 52 63.21 1
Class 20 - Prix St George FEI (2009/2018)
Judge - Dermot Cannon
Rider Horse Score Coll % Place
Connie Noone Kilcorban Diamond Flash 214.5 14 63.09 1
Class 21 - Intermediate I FEI (2009/2018)
Judge - Dermot Cannon
Rider Horse Score Coll % Place
Alana Cazabon Carn Verdon Boy 220.5 14 64.85 1
Fiona Skipper Jumping Fox 215 14 63.24 2
Class 23 - Confined Class Pony Rider FEI Individual Test (2012/2018)
Judge - Dermot Cannon
Rider Horse Score Coll % Place
Cillian Curran Blokland’s Hoeve’s Amor 246.5 14 66.62 1
Class 25 - Introductory DI Test A (2016)
Judge - Terrie Cairns
Rider Horse Score Coll % Place
Cadhla Curran Southeast Starlight 130.5 52 72.50 1
Class 26 - Junior Trailblazers Preliminary DI P4 (2016)
Judge - Terrie Cairns
Rider Horse Score Coll % Place
Aoife Nee Southeast Starlight 180 59 72.00 1
Class 27 - Senior Trailblazers Preliminary DI P4 (2016)
Judge -
Rider Horse Score Coll % Place
Class 29 - Sportsman Novice DI N26 (2012)
Judge - Dermot Cannon
Rider Horse Score Coll % Place
Katie Jones High Meadows Billy 200 63 68.97 1
Peter Higgins CBD Tasman Able 190 59 65.52 2
Peter Higgins CBD Cleo 183.5 58 63.28 3